Gelin Yapılandıralım, Peşin Ödeyin Kazançlı Çıkın

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Gelin Yapılandıralım, Peşin Ödeyin Kazançlı Çıkın
Gelin Yapılandıralım, Peşin Ödeyin Kazançlı Çıkın admin
Bu içerik 632 kez okundu.

Söz konusu kanun vadesi 31.03.2018 tarihine kadar olan borçları ve beyana tabi vergilerde 31 Mart 2018 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameleri kapsamaktadır.

Yapılandırma Kanunu borçları 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı veriyor.

Kanundan yararlanmak isteyenlerin, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da GİB.’nın www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığıyla başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var.

Yasa ile;

-Kesinleşmiş alacakların asıllarının ödenmiş olması halinde vergi borç faizlerinde Yİ-ÜFE oranında güncelleme;

-Vergi aslına bağlı cezaların tamamının tahsilinden vazgeçilmesi;

-Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50 oranında silinmesi;

-MTV, trafik, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalarda önemli indirim ve yapılandırma;

-YURT-KUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçlarında yapılandırma;

-Peşin ödemelerde yurtiçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan % 90 oranında indirim sağlanmaktadır.

İhtilaflar sulh yoluyla çözümleniyor.

İhtilaflı vergi alacakları dava aşamasına göre yapılandırılıyor. İhtilaf vergi mahkemesinde henüz karara bağlanmamışsa vergi aslının %50 sinden vazgeçiliyor.

İhtilaf üst yargı mercilerinde ise (itiraz, istinaf, temyiz) verilen en son karara göre kanunda tanımlanan vergilerin tahsilinden %80 e varan oranlarda vazgeçiliyor.

2013-2017 Yıllarına ilişkin GV/KV veya KDV, Stopaj için Matrah ve vergi artırımı imkânı veriliyor.

Matrah artırımlarına ilişkin başvurular 31.08.2018 cuma gününe kadar yapılması gerekmektedir.

Mükelleflerimiz daha önceki beyanlarını kanunda belli edilen oranlarda arttırırlarsa  veya hiç beyan verilmeyen durumlarda kanunda belirtilen asgari matrahlar üzerinden artırım yaparlarsa, bu artırdıkları vergileri peşin veya taksitle ödemeleri halinde geçmişe dönük olarak herhangi  bir vergi incelemesine muhatap olmayacaklar. Ödemeler süresi içerisinde yapılmadığı takdirde matrah artırımının getirdiği hükümlerden yararlanılamayacak.

-Kayıtlarda bulunan ancak işletmede bulunmayan ya da işletmede bulunan fakat kayıtlarda bulunmayan emtia ve varlıkların işletme kayıtlarına uygun hale getirilmesi imkanı verilmektedir.

 

Peşin ödemeler teşvik ediliyor. Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;

  • Katsayı alınmıyor,
  • Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılıyor.
  • Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %25 indirim yapılıyor.

 

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler.

Yapılandırılan borçların www.gib.gov.tr internet adresinden kredi kartı ile ödeme imkanı da bulunmaktadır.

Özellikle belirtmekte yarar var 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacak.

Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilirsiniz. Ayrıca vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularına en kısa sürede yanıt verecektir.

Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir kanun olan bu yeni yapılandırma Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkânlar dâhilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Dinamit mi Koyuyor?
Dinamit mi Koyuyor?