Başkan Gürkan Radyoların ortak yayınına katıldı

Başkan Gürkan Radyoların ortak yayınına katıldı
Başkan Gürkan Radyoların ortak yayınına katıldı admin
Bu içerik 3536 kez okundu.

Harabe halindeki Elektrik Santralını, modern bir Nikah Ve Kültür Salonu yaparak Edirne’lilerin hizmetine sunan Başkan Gürkan, Balkanların en büyük İnteraktif Müzesi olan Hasan Ali Yücel İnteraktif Çocuk Müzesi başta olmak üzere, Özgür Çocuklar Parkı ve benzer birçok çocuk parkını 1 dönem gibi kısa bir sürede hayata geçirerek Edirne’lilerin büyük takdirini topladı.

5 yıla yakın kısa sürede (1 Dönem) Edirne’nin 40-50 yıllık geleceğine imza atan Başkan Gürkan, Edirne Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal Hizmetlerini tanıtan “Gündem Özel” programında yaptığı açıklamada; Çevreye karşı da aşırı derecede duyarlı olan Edirne halkının 60 yıldır devam eden çöp sorunun bir an önce çözülmesini istiyordu. Edirneliler artık çöp sorununun, eko sistemin bozulması sorununun sürekli ötelenmesi ve ertelenmesinden, rahatsız olmanın ötesine geçmişti. Seçim kampanyası döneminde nereye gitsek hep aynı konu gündeme geliyordu. “Bu çöplük ne olacak?” Bizde diğer belediye başkanı arkadaşlarımla beraber (Bülent Şahinşah, Mehmet Ormankıran, Oğuz Tekin) seçilir seçilmez önümüze bir hedef koyduk ve dedik ki “Biz 18 ayda bu soruna bir çözüm getireceğiz”. Yaptığımız çalışmalar ve projelerle göreve başladığımızın 16. ayında arkadaşlarımla beraber bu görmüş olduğunuz alanda Düzenli depolama ve bertaraf tesislerinin proje ihalesini yaparak, ilk önemli adımı atmış olduk. Akabinde 16 ay gibi bir sürede de Düzenli Depolama ve Bertaraf tesislerimizi bitirdik. Bunu bitirdiğimizde herkes bize dedi ki, “Sizin tesislerde bir sıkıntı, bir eksiklik var sanki”. Niye diye sorduğumuzda dediler ki; “Siz düzenli depolaması, arıtması, ayrıştırması, kompost tesisi olan bu tesisi toplam KDV dahil 10,1 milyon TL’ye bitirmişsiniz. Bu parayla nasıl biter dediler? ”. Ardından bu Türkiye genelinde bir efsaneye dönüştü ve gazeteler, televizyonlar yayınlara başlayınca gördük ki bu soru bize boşuna sorulmamış. İsim vermeyeceğim ama herkes biliyor, Bir ilimiz buradan daha büyük kapasiteli bir tesisi 110 milyon TL’ye bitirmiş.  Bir başka ilimiz bizimle aynı kapasitede olan tesisi 70 Milyona bitirmiş ve bir başka il 85 milyona bitirmiş. Halkınız için ve milletiniz için çalışırsanız, memleketiniz için çalışırsanız, yemezseniz ama yedirmez seniz de bu tesis 10 Milyona bitiyor.” Dedi.

“Türkiye’de 1.397 belediyeden 46’sı çöpten Elektrik üretiyor”

Türkiye’de toplam 1397 belediye bulunduğunu ve bu belediyelerden Edirne ile beraber 46 tanesinin çöp depolama alanından elektrik ürettiğini belirten Gürkan; “Bizim ilk etapta şu andaki kurulu gücümüz 1 saatte 1,6 megawatt, yani 1600 kilowatt. 1 yıl içerisinde yapacağımız ilave tesis ile bu 3,2 megawatta, saatte 3200 kilowatta ulaşacak. Bu tesisimizde şu an itibarıyla saatte 1600 kilowatt olmak üzere 24 saat üzerinden ayda 1 milyon 152 bin kilowatt enerji üretmiş olacağız. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Türkiye’de konutların ve meskenlerin ortalama aylık elektrik tüketimi 100 kilowatt civarındadır. Yani bu tesiste her saatte 16 bin evin 1 aylık elektrik ihtiyacı üretilmiş olacak.” Dedi.

“Edirne’nin tanıtımına büyük katkı sağlandı”

 

Edirne’de yapılan hizmetlerin yanında ilimizin tanıtımına da büyük önem veren Başkan Gürkan; “Ben göreve başladığımda bir hedef koyduk. Edirne’nin orta vadede Turist sayısını 5 milyona, uzun vadede turist sayısını 10 Milyona çıkaracağız. Tabi buna gülenler de oldu. Ama ben büyük bir kararlılık ve planlılıkla doğru bildiğimizi hiç ara vermeden yapmaya devam ettik.. Edirne’nin tanıtımı için çok çalıştık ve çok uğraştık. Ekonomik konseylerle, Turizm konseyleri ile, Gastronomlar ve Gurmelerle yani her alandaki turizmin paydaşlarıyla yüzlerce toplantı ve binlerce görüşmeler yaptık. Bunun sonunda bir turizm mastır planı çıkardık ve plana göre bir eylem planı ortaya koyduk ve ardından çalışmalara başladık. Bugün geldiğimiz noktada Edirne’nin yatak sayısının neredeyse 5 binin üzerine çıktığını görüyoruz. Edirne’de son bir yıl içinde Gümrüklerden (Günü birlik girip çıkanlar) gelenler de dahil olmak üzere 5,5 milyona çıktığını görüyoruz. Bu bağlamda da bizim 5 yıl önce ortaya koyduğumuz hedefi tutturduğumuzu görüyoruz. Bu hedef tutunca insanlar 10 Milyon hedefine de inanmaya başladı ve Başkanım 10 Milyon ne zaman gerçekleşir diye soruyorlar. Bende şimdi frene basma zamanı dedim. Neden biliyor musunuz? Edirne, Turistik anlamda altyapı olarak bu kadar sayıyı kaldıracak konuma gelmedi. Bu altyapıyı sağlamamız lazım. Turisti getirmek bir çabadır, bir maharettir ama tutmak daha zordur ve kaçırırsanız şimdi harcadığımızın en az 10 katı efor harcamamız lazım. O yüzden şu an bir frene basma ve toparlanma zamanıdır. Yeni projeler ve yeni planlar yapmamız lazım. Önümüzdeki dönemde bunların üzerinde duracağız. Emin olun 10 yıl sonra Edirne’nin genel turist sayısı 10 Milyona çıkacak” dedi.

Yaklaşık olarak 1 saat süren Ortak yayın programında Başkan Gürkan, göreve geldiği ilk günden itibaren Edirne’de yapılan hizmetlere  değindi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Dinamit mi Koyuyor?
Dinamit mi Koyuyor?