Reklam
Reklam
Katar Krizi ve Küresel Aktör Türkiye
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Katar Krizi ve Küresel Aktör Türkiye

Bu içerik 1223 kez okundu.

Soğuk Savaş döneminin 1989'da resmen sona ermesi ve Sovyetler Birliği'nin 25 Aralık 1991'de dağılmasının ardından kurulan "tek kutuplu dünya düzeni"; 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yapılan saldırılar ve ABD'nin aynı yıl içerisinde Afganistan'ı ardından 2003 yılında Irak'ı işgali ile farklı bir boyut kazandı. Rusya'nın Kafkasya ve Ukrayna üzerinden Ortadoğu'daki satrançta yerini alması, Türkiye'nin uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini koruma maksadıyla Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütlerine yönelik başarılı askeri harekatları, İngiltere'nin ekonomik ve siyasi müdahaleleri ile Washington merkezli tek kutuplu düzen yerini çok kutuplu dünya düzenine bıraktı. 

 

İsrail - Filistin gerilimi, İran'ın Ortadoğu'da "Şii hilali oluşturma" çabası ile Irak ve Suriye'de nüfuzunu artırma gayretleri, Rusya'nın Suriye'ye asker göndererek güç dengelerini değiştirmesi, Suriye'de 8. yılına giren iç savaş ve Irak'taki belirsizlikler...  Ortadoğu zaten diken üstündeyken, ABD Başkanı Donald Trump'ın Mısır ve Suudi Arabistan ziyaretlerinin ardından Körfez'de yeni bir kriz patlak verdi. 

 

Donald Trump, Katar'ın teröre destek verdiğini iddia ederek, Arap ülkelerini Katar'a karşı birlik olmaya çağırdı. Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Bahreyn, Yemen, Maldivler, Libya, Mauritius, Komorlar, Moritanya, Ürdün, Senegal ve Nijer, Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı. Bu ülkelerden Mısır, Bahreyn, BAE ve Suudi Arabistan Katar'a ambargo uygulamaya başladı. Körfez de sular ısınmaya başlamışken dünya gündemine bomba gibi düşen bir gelişme oldu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "İftiralarla bir yere varılmaz. Kriz simsarları daha Körfez krizinin ilk anından itibaren mutluluklarını dile getirdi.

Bizim bu tezgahı bozmamız gerekiyor" ve "Katar teröre destek veren değil, tam tersine terör örgütü DEAŞ'a karşı Türkiye ile mücadele eden bir ülkedir" dedi.Dünya basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine kilitlenmişken, Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar'ın özgün ve bağımsız dış politikasından rahatsızlık duyan bazı Arap devletlerinin Katar'a askeri müdahale de bulunabileceği konuşulmaya başlandı. ABD Başkanı Donald Trump ile Mısır'ın darbe yaparak işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Sisi'nin, Suud Kralı ile yaptığı görüşmenin ardından ortaya çıkan Katar krizi, askeri müdahalenin gündeme gelmesi ile dünya gündeminde ilk sıraya yükseldi.

 

Dünyanın gözü Katar'ın üzerindeyken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'a Türk askeri üssü kurulmasını içeren kanun maddesini onayladı. Katar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kara Unsur Komutanlığı kurularak buraya beş bin Türk askeri gönderildi. Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al Tani, twitter hesabından "hoş geldin Türk ordusu" mesajını paylaştı. Katar halkı, Türk askerini bağrına bastı. Türk askerinin Katar’daki üsse konuşlanmasının ardından;Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, Katar’a “ Türk üssünü kapatın” dedi.

 

Suudi Arabistan halkı, ABD ile beraber hareket etmesi sebebiyle Suudi yönetimine tepkili.Diğer Arap ülkelerinde de durum aynı.  ABD, İngiltere ve İsrail, Ortadoğu’daki devletlerin yönetici kadroları üzerinde hakimiyet kurmaya çalışırkenTürkiye; Mısır ve Suudi Arabistan halkları da dahil olmak üzere Ortadoğu’daki halkların sevgisini kazandı. 

 

Bu noktada görülmesi gereken;Türkiye'nin tarihsel misyonunu yeniden devralarak Ortadoğu'da huzurun sağlanması maksadıyla yaptığı müdahalelerin bölgede yaşayan halklar tarafından takdirle karşılanmasıdır. Ortadoğu'da yaşayan halkların, Türkiye'ye ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a duyduğu sevgi her geçen gün artmaktadır. Batı, artık "Türkiye'nin planı nedir, Türkiye bu konuda ne düşünüyor" sorularını soruyor, Türkiye kabuğundan çıkarak dünya siyasetinde söz sahibi oluyor. Ülkemizin, Katar Krizi'nde ve Suriye'de üstlendiği rol, bunun göstergesidir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Selma Polat KATRAN     2018-07-15 Tebrik ederim
Halil     2018-06-27 Çok güzel bir yazı olmuş. Tebrikler Buğra Bey.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9 kişi cenaze töreninde yedikleri yemekten öldü
9 kişi cenaze töreninde yedikleri yemekten öldü
Sesi duyan telefona sarıldı
Sesi duyan telefona sarıldı