İMAR BARIŞI DEDİKLERİ
Ramazan Oğuz AKSAL

İMAR BARIŞI DEDİKLERİ

Bu içerik 487 kez okundu.

İMAR BARIŞI DEDİKLERİ

7143 sayılı yasaya eklenen geçici 16 md kapsamında Ruhsatsız, Ruhsata aykırı yapılara barış belediye yada maliye hazinesine ait yerlere yapılan yapılara da hem barış hem de yerini satın alma hakkı tanındı. İmar Barışı temelde teknik denetime uğramamış yapılara af getirirken olası İstanbul depremi gibi deprem gerçeğini de imar barışı ile bir kenara koydu. Yapı denetim firmaları oluşturup denetimsiz yapı yapılmayacak desturunu veren hükümet imar barışı ile hiçbir denetime uğramayan yapıları da af etti. İmar barışında yapı yıkıldığında yapı kayıt belgesi geçerliliğini yitirdiğine göre ruhsatsız kaçak yapılara bir fayda sağladığı söylenemez. Üstelik kat irtifaklı ise binanın tümü girme mecburiyeti olduğundan maddiyatı bulunmayan zar zor yerini almış daire sahipleri yüzünden o tür binaların af kapsamından faydalanması hayal gibi çünkü tek bağımsız bölüm girilemiyor üstelik bir de sonunda kat mülkiyet tapusu için noterden muvafakat şartı var.İskanlı ve kat mülkiyet tapulu ise  bağımsız bölüm olarak girilebiliyorsa da yine diğer daire sahipleri hazırlanacak bağımsız bölüm listesini imzalamadığında sorun çözümlenemiyor. Sadece gecekondular da yer sahipleri tapu alabiliyor oda sadece binasının oturduğu alan kadar yer alabiliyor. 1983 te 400 m2 ye kadar diye bir kavram vardı bu yasada buda yok. Kısaca bu yasa Gecekondu sahiplerine yaradı birde hükümete yaradı diyebiliriz. Çünkü hükümet nerdeyse el arabasına dahi yapı kayıt belgesi vermektedir. Kaldı ki bir yere beyan esas diyerek 5 kişi yapı kayıt girse 5 ine de yapı kayıt belgesi vermektedir. Bu noktada aldığı paraları da geri iade etmemektedir. Kısaca girmeseydin demektedir. Ha bu iş birde bizim gibi piyasası yapı denetimler tarafından iyice biten (ki buda ayrı bir sorundur yapı denetimler proje yapamıyor ancak ne hikmetse müteahhitler proje ve ruhsat için yapı denetimlerle tümü için anlaşmaktadır çünkü her yapı denetim maaşlı çalıştırdığı yeni mimar ve mühendislere vergi mükellefi yapıp projeleri imzalatmakta kısaca projelerin tümü o yapı denetimle çözümlenmektedir. Yani bu tür durumlardan dolayı piyasada işsiz kalmış mimar ve mühendislere imar barışı can suyu olmuştur)

Deprem gerçeği dedik ya imar barışında beyan esas olduğundan bina depremde yıkılırsa yapı kayıt belgesi giren teknik elemanların sorumluluğu yok tüm sorumlusu yapı sahipleri.

Şimdi sorum şu depreme dayanıksız yapıyı af ettin sorumlusu bina sahibi dedin bina sahibi güçlendirmek istese binayı yıkmak istese yapı kayıt belgesi yok hükmünde dedin. Diğer bir deyişle çürük binalara milleti  mahküm   ettin.  Sonuç Devlet büyük paralar kazandı.

Ancak yinede imar barışı bence kazanımdır. Binasına  güvenen sağlam yapmaya çalışanların sorunlarına çözüm getiren bil hassa İstanbul gibi yerde arsa tapusu ile mal sahibi olup kentsel dönüşümde büyük zarar eden daire sahipleri için kazanımdır.İskan ruhsatlı ve kat mülkiyet tapulu daire sahibi ancak bu yolla olabileceklerdir.Mevcut imar yönetmelikleri ölçü vs düşünüldüğünde ancak çözüm bu yolladır. Anlaşılamayan bir hükümde bu imar barışında belediyeler devre dışı iken İstanbul da  başta  sultangazi, ok meydanı vs olmak üzere bir çok belediyede masalar kurulmuş vatandaşa yardımcı olunmaktadır bu işin iyi yönüdür ancak tehlikeli olan vatandaşa sadece yapı kayıt belgesi girmekte bankaya parasını ödetmekte vatandaşta işinin bittiğini sanmaktadır. Halbuki gecekondular da  ek2 belgesi  lihkap yada serbest harita mühendislerince hazırlanmalı ve devlete satın alma başvurusunda bulunulmalı vatandaş imar barışına girdi sanıyor ve işlemi bitti sanıyor lihkap  serbest harita mühendisi ve sonunda tapu tescilinde binaya ait mimari projelerin gerekli oduğundan bi haber şimdi  sormaz mı insan ey vatandaşa yardım etmeye çalışan belediye yetkilileri diğer işlemleri neden vatandaşa söylemiyorsunuz yoksa tapu tescili olmadığında hiçbir işe yaramayan yapı kayıt belgesi ile vatandaşı uyutup yerleri başkalarına gelecekte pazarlamayımı düşünüyorsunuz.Devlet neden bunu görmezden geliyor. İmar barışı ile alakalı sorularınız için 0 543 406 98 22 yada 0 534 650 05 31 nolu telefonlardan arayabilirsiniz.

Devamı gelecek……

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Dinamit mi Koyuyor?
Dinamit mi Koyuyor?