Ukrayna Krizi ve Türk Akım Projesi
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Ukrayna Krizi ve Türk Akım Projesi

Bu içerik 1555 kez okundu.

Ukrayna’da geçtiğimiz yıllarda yaşanan krizlerin ve sokak eylemlerinin; Rusya ile Türkiye arasında Rus doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması için görüşmeler yapıldığı günlerde başlamış olması manidar.

 

Yeni İpek Yolu ve enerji hatları güzergahındaki ülkelere yapılan müdahalelerde kullanılan semboller ve bu müdahaleler için seçilen tarihler önem arz ediyor.

 

14 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan yazımda ifade etmiştim. Evanjelistler için tarihler ve semboller önemlidir. Sembollerle biz buradayız mesajını veren Evanjelistlerin; siyasi, askeri ve ekonomik müdahaleler için belirledikleri tarihlerle de biz yaptık mesajını verdikleri biliniyor…

 

*

 

Yeni dünya düzeninin en önemli sacayaklarından biri olan enerji hatları perspektifinden, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizinin sebeplerini;

 

  • Avrupa Birliği’nin enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan ABD’nin yerini, yakın gelecekte Türkiye ve Rusya ittifakının alacak olması,

 

  • Enerji hatlarının geçtiğimiz on yıl içerisinde atılan adımlar neticesinde Türkiye üzerinden geçecek olması,

 

  • Avrupa Birliği’nin enerji ihtiyacını karşılayacak hatların, Türkiye’nin kontrolünde olması,

 

  • NATO’nun, enerji hatlarının Türkiye üzerinden geçmesi hususunu tehdit olarak algılaması,

 

  • Türkiye - Rusya ittifakının yeni dünya düzenini birlikte inşa etme yolunda ilerlemesi ve Türkiye üzerinden geçen enerji hatlarıyla iki ülkenin küresel enerji hatlarını kontrol etmeye başlamasının, ABD başta olmak üzere küresel güçlerin çıkarlarına ters düşmesi şeklinde özetleyebiliriz.

 

*

 

TANAP, TÜRKAKIM ve TAP, önemi gelecekte daha fazla anlaşılacak projeler.

 

2015 yılında başlanan TÜRKAKIM Projesi’yle; Rusya’dan Kıyıköy’e ve oradan Yunanistan’a doğalgaz taşınabilmesi için, Karadeniz’in 2000 metre altına boru hatları döşendi. 2020 yılından itibaren, yılda 15,7 milyar metreküp doğalgazın Türkiye ve Avrupa’ya taşınmasının hedeflendiği projenin geçeceği hatların maliyetinin 7 milyar Dolar olduğu ifade ediliyor.

 

Günümüzde dahi Avrupa Birliği’nin doğalgaz ihtiyacının üçte birini Rusya karşılıyor, bu ihtiyacın ve Avrupa’nın gelecekte artacak enerji talebinin, Türkiye üzerinden geçecek enerji hatlarıyla karşılanması; Türkiye’nin yalnızca ekonomisine değil, ekostratejik ve stratejik konumuna da katkı sağlayacak.

 

Tarih boyunca değişmediği üzere; enerji hatlarını kontrol eden güçler, dünyayı kontrol ediyor. Yeni İpek Yolu güzergahındaki Türkiye’nin, enerji hatlarıyla da baştan başa örülmesi, geleceğin güç dengelerinde ülkemizin daha önemli bir konumda olacağını gösteriyor.  

 

*

 

Haftaya görüşmek dileğiyle…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Dinamit mi Koyuyor?
Dinamit mi Koyuyor?