İttifak
Satuk Buğrahan MİRZABEY

İttifak

Bu içerik 2385 kez okundu.

21. yüzyılın güç dengeleri; Birleşmiş Milletler Antlaşması, uluslararası antlaşmalar, devletler arası antlaşmalar ve ülkelerin yürürlükteki anayasaları çerçevesinde, milletlerarası hukuka uygun şekilde yapılanan ittifakları zorunlu kılıyor.

 

Günümüzün askeri, ekonomik ve siyasi güç dengelerinde, küresel etkiye sahip politikaların üretilebilmesi; milli güvenliği hedef alan iç ve dış tehditlerin kazuistik bir incelemeye tabi tutularak önleyici tedbirlerin alınmasıyla mümkündür. Sadece basın üzerinden yönelen tehditler bazında incelediğimizde dahi; çoğunluğu aynı amaç ve araçlarla hareket eden unsurları, pek çok ülkede farklı oluşumlarca dillendirilse de tek bir merkezden çıktığı izlenimini veren haberleri rahatlıkla görebiliriz. Almanya, Avusturya ve Fransa basını başta olmak üzere Batı basınında Türkiye’ye yönelik dezenformasyon faaliyetleri ne yazık ki devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda özellikle Alman basınında; Türkiye’nin demografik yapısını oluşturan unsurların Avrupa’ya göç eden Türkiye vatandaşları üzerinden ayrıştırıldığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı kışkırtıldığı, Türkiye’nin milletlerarası hukuka uygun şekilde yürüttüğü terörle mücadelenin hedef alındığı ve terör örgütlerini meşrulaştırmaya yönelik rezalet olarak nitelendirilebilecek pek çok haber yapıldı. Suçu ve suçluyu öven, terörü ve terör örgütlerini meşrulaştırmaya yönelik suç teşkil eden bu haberler hakkında yasal işlemler başlatılmadığı ve yabancı dillerde ülkemizin milli değerlerine bağlı yayın yapan gazetelerimizin sayısı artmadığı sürece, basın üzerinden Türkiye’ye ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurumlarına yönelik yürütülen dezenformasyon faaliyetleriyle etkin şekilde mücadele edilebilmesi mümkün görünmüyor.

 

Tek bir merkezden yönetildiği izlenimi veren oluşumlara ve bu oluşumların suç teşkil eden fiilleri neticesinde ortaya çıkan güvenlik sorunları da ancak; milletlerarası hukuka ve ülkelerin yürürlükteki anayasalarına uygun şekilde yapılanan, tek bir merkezden yönetilen devletler arası ittifaklar kurulmasıyla mümkündür. Geleceğin güç dengelerinin, devletler arası antlaşmalar çerçevesinde atılacak adımlarla şekilleneceği açıkça görülüyor.

 

*

 

Haftaya görüşmek dileğiyle…

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Dinamit mi Koyuyor?
Dinamit mi Koyuyor?