Anadolu'da Kelt İzleri
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Anadolu'da Kelt İzleri

Bu içerik 3905 kez okundu.

Keltler üzerine yapılan araştırmalar, şaşırtıcı gerçekleri gözler önüne seriyor.

 

Galler’den başlayan yolculuklarının son durağı olan Anadolu’ya, milattan önce 7. yüzyılda gelen ve geniş bir coğrafyaya yayılan Keltler üzerine, ülkemizde çok az sayıda araştırma mevcut. Milattan önce 3. yüzyılda Avrupa’nın neredeyse tamamında ve Batı Anadolu’da Kelt Dili konuşuluyordu. Antik Yunan’da Galatai ismiyle anılan, İskoçların ve Bretonların ataları Keltlere ait isimlere, günümüzde dahi rastlamak mümkün.

 

Turkije

 

Keltlerin Anadolu’ya gelişleri ile alakalı geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalarda ilginç bir bilgiye ulaşıldı. O da, Galler’deki başkentleri Turkije’nin ismini Anadolu’ya vererek yaşatmaları. Şaşırtıcı isim benzerliği ile alakalı pek çok iddia mevcut. Galatyalılar olarak ifade edilen ve Keltlerden oluşan birliğin milattan önce 278’de Anadolu’ya geldiğine ve yine milattan önce 7. yüzyılda da Keltlerin Anadolu’ya geldiklerine dair belgelere ulaşıldı.

 

Ankyra

 

Ankara’da ilk yerleşim örneği de Keltlere ait. Galatyalılar, İç Anadolu’da yerleştikleri bölgeye Ankyra ismini verdiler. Pek çok kavmi ve kültürü birleştiren Kelt uygarlığında Türklerin izleri de önümüzdeki yıllarda üzerinde araştırma yapılabilecek konular arasında. Avrupa’daki Keltlerin Türk kültürü ile benzerlikleri ve milattan önceki tarihlerde Avrupa’ya gelen Ön Türklerle Keltlerin ilişkileri üzerine yapılmış araştırmalarda mevcut. 

 

İncil’de Galatyalılar

 

İncil’de; Elçilerin İşleri, Galatyalılar, Korintliler, Petrus, Timoteos bölümlerinde Frigya ve Galatya uygarlıklarını anlatan baplar mevcut. Avrupa’daki Keltlerde çok tanrılı dinleri kabul edenlerin de, tek tanrı inanışını benimseyenlerin de olduğu, Anadolu’ya yerleşen Keltlerin (Galatyalıların) ilerleyen dönemlerde İslam dinini kabul ettikleri de biliniyor.

 

Haftaya görüşmek dileğiyle…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sezon...
Dinamit mi Koyuyor?
Dinamit mi Koyuyor?