Reklam
Reklam
Nükleer Enerji Gereklidir
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Nükleer Enerji Gereklidir

Bu içerik 1362 kez okundu.

Türkiye, özellikle son yıllarda “enerji üretimini artırma ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması” programı kapsamında yaptığı yatırımları göz dolduruyor. Yapılan bir araştırma da, dünyada enerji yatırımları 2016 yılında %12 gerilerken, Türkiye aynı yıl enerji yatırımlarını %35 artırarak inanılmaz bir başarıya imza attı.

*

Türkiye’de 2003 yılında 107 adet baraj varken 2017 yılında bu sayı 727’ye yükseldi. Türkiye’nin önümüzde ki 5 yılda hedefi, 727 olan baraj sayısını 1454’e yükselterek mevcut sayıyı ikiye katlamak.

*

Enerjiye yapılan yatırımlar ve baraj sayısında ki artışa rağmen, 2018 yılı itibariyle Türkiye’nin elektrik üretimi yetersiz kalıyor.

Türkiye’nin 2007-2017 yılları arasında ki enerji ithalatı maliyeti 44 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Ülkemizin enerji ithali 2018 yılı itibariyle devam ederken bir yandan da enerji ihtiyacımız artmakta. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'nin 2016'da 27 milyar 169 milyon 80 bin doları bulan enerji ithalatı, geçen yıl yaklaşık yüzde 37 artarak 37 milyar 194 milyon 822 bin dolara çıktı.

*

Kalkınma Bakanlığı’nın “enerji de dışa bağımlılığı azaltma” projesi kapsamında hazırladığı önümüzde ki 2 yılı kapsayan program da; ulaştırma, sanayi ve konut sektörlerinde enerjinin daha verimli kullanılmasına yönelik çalışmaların başlatılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimindeki payının artırılması maddeleri bu projeye ciddi anlamda katkı sağlayacak gibi görünüyor ancak yine de enerji üretiminde “kendi kendine yetebilen” bir ülke olmamız için nükleer enerjiye ihtiyacımız var.

*

Yabancı ülkelerde ki nükleer santral sayılarına kısaca göz atalım:

ABD’de ki nükleer reaktör sayısı 104

Almanya’da nükleer reaktör sayısı 17,

Belçika’da nükleer reaktör sayısı 7,

Bulgaristan’da nükleer reaktör sayısı 2,

Çek Cumhuriyeti’nde nükleer reaktör sayısı 6,

Çin’de nükleer reaktör sayısı 11,

Finlandiya’da nükleer reaktör sayısı 4,

Fransa’da nükleer reaktör sayısı 59,

Hollanda’da nükleer reaktör sayısı 1,

İngiltere’de nükleer reaktör sayısı 19

İsveç’te nükleer reaktör sayısı 10,

İsviçre’de nükleer reaktör sayısı 5,

Japonya’da nükleer reaktör sayısı 55,

Kanada’da nükleer reaktör sayısı 18,

Rusya’da nükleer reaktör sayısı 31.

*

Türkiye nükleer enerji çalışmalarında geç kalmış olsa da, son yıllarda bu alanda yaptığı atılım umut verici, enerji de dışa bağımlılığı bitirerek %100 yerli üretime geçmek, ekonomik bağımsızlığında göstergesi olacaktır.

*

Türkiye’de 2 nükleer reaktörün yapımına başlandı, 3. reaktörün yapımına başlanması da bugünler de gündemde.

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali 22 milyar dolara, Sinop Nükleer Enerji Santrali 20 milyar dolara yapılıyor.

*

Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri faaliyete geçtiğinde, Türkiye doğalgaz ithaline ödediği yıllık 7,2 milyar dolar tutarındaki meblağı artık ödemeyecek.

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali 2023 yılında faaliyete geçtiğinde ise, İstanbul’un enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilecek(Türkiye’nin enerji ihtiyacının %10’u karşılanmış olacak) fakat ülkemizin enerji ihtiyacı da artmaya devam ediyor. Türkiye’nin 2003 yılında 103 milyar KWH olan enerji ihtiyacının, 2023 yılında 500 milyar KWH’ye çıkması öngörülüyor.

Ülkemizin nükleer enerji alanında ki atılımı çok güzel bir gelişme ancak daha fazla nükleer enerji santraline ihtiyacımız var. Rüzgar ve güneş enerjisi ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlasa da, “enerji de %100 yerli üretim” hedefinin gerçekleştirilmesi için yeterli değildir.

*

Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar’ın, Türkiye’de ki nükleer enerji santrallerinin yapımına destek vermesi, Ankara ve Bursa’da yapımına başlanan uzay üsleri ile gündeme gelen uzay çalışmalarında kullanılacak enerji ihtiyacına dikkat çekmesi, konunun önemini bizlere bir kez daha gösterdi.

Yazımda kısaca değindim ancak Bursa ve Ankara’da yapımına başlanan uzay üslerini (bana göre cumhuriyet tarihimizin en güzel projelerinden biri) bir başka köşe yazısında detaylı şekilde anlatmayı düşünüyorum.

Uzay üslerimiz yapılıyor. Gelecekte, enerji ihracatı yapan bir Türkiye hayali artık uzak değil.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gelin Yapılandıralım, Peşin Ödeyin Kazançlı Çıkın
Gelin Yapılandıralım, Peşin Ödeyin Kazançlı Çıkın
Kongreye Damga Vuran Anlar! Başbakan Yıldırım, Samanyolu Şarkısını Söyledi
Kongreye Damga Vuran Anlar! Başbakan Yıldırım, Samanyolu Şarkısını Söyledi