Bahar yağmurları, ayçiçeği üreticilerinin yüzünü güldürdü

Kurak kış sonrası gelen bahar yağmurları, ayçiçeği yağı üretimi merkezlerinden Edirne'deki üreticilerin yüzünü güldürdü. Edirne Ziraat Odası Başkanı ve üreticiler, yağışların yüksek verim getireceğine inanıyor.

Bahar yağmurları, ayçiçeği üreticilerinin yüzünü güldürdü
Bahar yağmurları, ayçiçeği üreticilerinin yüzünü güldürdü Yasin
Bu içerik 161 kez okundu.

Ülkemizin yemeklik ayçiçeği yağı üretimi merkezlerinden Edirne'de çiftçilerin yüzü, kurak geçen kışın ardından gelen bahar yağmuruyla güldü. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, hasattan yüksek verim beklediklerini söylerken üreticiler ise yağışlar sebebiyle hem verimin hem kalitenin artmasını beklediklerini belirtti.

"YAĞIŞLAR YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ"

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, yağmurun yüzlerini güldürdüğünü belirterek, "Edirne'de ayçiçeği ekimimizde sonlara geldiğimizi söyleyebiliriz. Bölgemizin yağış almasıyla birlikte ayçiçeklerinde güzel gelişme yaşandı. Geçtiğimiz 5 gün içinde 50 kiloya yakın bölgemiz yağış aldı. Bu bizi sevindirdi tabi ekili olan ayçiçeğine, buğdayımıza, kanolamıza hepsine iyi geldi. Yağışlar yüzümüzü güldürdü ve özelikle buğdayın yağışa çok ihtiyacı vardı. Bu yağan yağmurla iyi bir sezon olacağını ümit ediyoruz" dedi.

Bölgenin aldığı yağışların ardından rekolte ve verimde artış beklediklerini ifade eden Arabacı, "Edirne'de geçtiğimiz yıl 950 bin dönüm civarında ayçiçeği ekilmişti, bu yıl da 975 bin dönüm ayçiçeği ekildiğini söyleyebiliriz. Edirne, Türkiye sıralamasında ayçiçeği ekiminde 4'üncü sırada yer alıyor. Bu yüzden ayçiçeği ekiminde önemli bir bölgeyiz. Tabi bu yağan yağmurlarla birlikte bizim için önemli olan ayçiçeğini denk çıkarmak. Bütün ayçiçeği düzgün bir şekilde çıkış sağlarsa onun büyümesi, gelişimi tabi yağan yağmurlarla desteklemesiyle birlikte gelişimini sağlayıp istenilen verim oluşacak kanaatindeyiz. Yani bu aldığımız yağışlar güzel, ayçiçeğinin denk çıkmasını sağladı. Ama bundan sonra alacağımız yağışlar da iyi olursa, hayırlı bir sezon geçireceğimiz düşüncesindeyim. Bundan sonra belirli aralıklarla az da olsa sık yağışlar alırsak ayçiçeğinde istenilen rekolte ve istenilen verime ulaşılır" diye konuştu. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de takibiyle, üretimde çok hassas davrandıklarını bu yüzden ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi