Koronanın öldürücülük oranı 4 kat daha düşük olabilir

Stanford Üniversitesi, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili yeni bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçlarına göre, salgının öldürücülük oranı sanılandan 4 kat daha düşük olabilir.

Koronanın öldürücülük oranı 4 kat daha düşük olabilir
Koronanın öldürücülük oranı 4 kat daha düşük olabilir Yasin
Bu içerik 320 kez okundu.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 0,25 OLARAK HESAPLANDI

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, yeni tip koronavirüsün ülkelerdeki ölüm oranını analiz etti. Buna göre koronavirüsün ölüm oranı ülke nüfuslarının özelliklerine göre değişiklik gösterse de dünya ortalaması yüzde 0,25 olarak hesaplandı. Yani enfekte olan her 400 kişiden birinin öldüğünü aktardı.

ÖLÜM ORANI DAHA ÖNCE YÜZDE 1 OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Daha önce Imperial College of London ve Oxford ünversitesi gibi kuruluşlardan yapılan birçok çalışmada koronavirüsün ölüm oranın yüzde 1 olduğu aktarılmıştı. Yeni tahmin, dünya çapında gerçekleştirilen 23 farklı test anketinden elde edilen rakamlara dayanıyor; buna gerçek ölüm oranı ülkeler arasında yüzde 0,02'den yüzde 0,86'ya kadar değişiyor.

ANTİKOR TESTLERİ İLE ENFEKSİYON-ÖLÜM ORANI BELİRLENDİ

Çalışma Stanford Üniversitesi'nde bir epidemiyolog olan Dr. John Ioannadis tarafından yönetildi. Ioannadis, bir salgının gerçek boyutunu keşfetmenin en iyi yolu olarak kabul edilen antikor çalışmalarını, enfeksiyon-ölüm oranını belirlemek için kullandı. Analiz edilen örneklerde antikor yoğunluğu ülkelere göre değişkenlik gösteriyor. Brezilya'nın bir eyaletinde hastaların yüzde 0,1'inin antikorlara sahip olduğu New York'un Brooklyn ilçesinde ise bunun yüzde 47'ye kadar çıktığı belirtildi.

EN DÜŞÜK ÖLÜM ORANI JAPONYA'DA, EN YÜKSEK ÖLÜM ORANI İTALYA'DA

Çalışmada, en düşük ölüm oranı yüzde 0,02 ile Japonya'nın Kobe kentinde kaydedildi. (Tahmini 41 bin vaka içinde 10 ölüm) En yüksek ölüm oranını ise 0, 86 ile İtalya'nın Milano kenti sahip. (Tahmini 170 bin vaka içinde bin 459 ölüm).

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi