Normalleşme doğaya yaramadı

Bir zamanlar Trakya'nın can damarı olan ancak yıllardır sanayi tesislerinin atıklarıyla kirlenerek adeta ölü bir nehir haline gelen Ergene Nehri'ndeki suyun kalitesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında fabrikaların üretime ara vermesiyle temiz akmaya başlamışken, normalleşme süreciyle birlikte yine kirli akmaya başladı.

Normalleşme doğaya yaramadı
Normalleşme doğaya yaramadı Yasin
Bu içerik 61 kez okundu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sanayi kuruluşlarının üretimine ara vermesiyle birlikte sanayi bölgelerinin etrafından geçen ve uzun yıllardır sanayi kuruluşlarının atıkları nedeniyle kirlilikle boğuşan Ergene Nehri, sanayi üretiminin ve buna bağlı olarak kirleticilerin azalması sonucu temizlenmeye başlamıştı. Ancak normalleşme süreciyle birlikte üretimlerine devam eden fabrikaların atıklarını arıtmadan bırakarak kirlettiği Ergene Nehri'de eski normale döndü. Rengi siyah akmaya başlayan ve zaman zaman köpüklenerek ürkütücü görüntü veren Ergene Nehri'ndeki kimyasal koku da etkili oluyor.

GEÇMİŞ YILLARA GÖRE KİRLİLİK ÖNEMLİ DERECEDE AZALDI

Yetkililer ise, geçmiş yılları göz önünde bulundurarak Ergene Nehri'ndeki kirliliğin şuan önemli ölçüde azaldığını belirtti. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çalışmaları kapsamında Türk Mühendislerinin tasarladığı tünel açma makinesi "Lale" ile açılan tünellerle Ergene Nehri'ndeki suyun arıtıldıktan sonra Marmara Denizi'ne pompalanmasıyla Ergene Nehri'ndeki kirliliğin tamamen sona ereceğini ifade eden yetkililer, projenin tamamlanmasına kısa bir süre kaldığını müjdesini verdi.

MERİÇ NEHRİ'NİN SUYU ERGENE NEHRİ'NE AKITILINCA KİRLİLİK AZALIYOR

Devlet Su İşleri tarafından yıllardır çalışmaları gerçekleştirilen ve kısa bir süre önce tamamlanarak hizmete açılan Meriç-Ergene İletim Kanalı projesi kapsamında Meriç Nehri'nden alınan suyun doğrudan 13 kilometrelik su kanallarıyla Ergene Nehri'ne akıtılmasıyla da kirliliğin azaltıldığı vurgulandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi