Kantinciler Zor Durumda

Korona virüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verildiği için 13 Mart'tan bu yana kapalı olan kantin işletmecileri, destek bekliyor. Sektör olarak çok zor günlerden geçtiklerini belirten Edirne Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Harun Özen; 2020-2021 yılı için kantincilerden kira bedeli alınmaması, kısa çalışma ödeneğinden kantinlerin de yararlanması, hibe krediler sağlanması ve borçların ertelenmesini talep etti.

Kantinciler Zor Durumda
Kantinciler Zor Durumda Yasin
Bu içerik 9400 kez okundu.

Korona virüs salgınının ülkemizde ortaya çıkması nedeniyle eğitim-öğretime 13 Mart’ta ara verilmiş; buna bağlı olarak kantin işletmeleri de kapanmıştı. Aylardır çalışmadıkları için çok zor günler geçirdiklerini söyleyen Edirne Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Harun Özen, sektöre yönelik ciddi destek beklentilerinin olduğunu belirtti. 

“DEVLETİMİZİN YANIMIZDA OLMASINI BEKLİYORUZ”
Edirne Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Harun Özen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Pandemi yasaklarının başladığı 13 Mart’ta okullarda eğitime ara verildiğinde, ‘Bir öğrencimize zarar gelmesindense, varsın okullarımız ve ekmek teknesi kantinlerimiz kapalı olsun’ mantığıyla Devletimizin pandemi ile verdiği mücadeleye şartsız destek olacağımızı beyan ettik. Ancak 7 aydır kapalı olan ve ne zaman açılacağı belli olmayan işyerlerimizin, açılmış olsa da işlerliğinin eskisi gibi olamayacağı görünen bir gerçektir. Geçmekte olduğumuz bu hassas süreçte sükunetle sabrettik, bekledik. Tek dileğimiz; evimize ekmek götürmek, ailelerimize ve çocuklarımıza mahcup olmamak. Devletimizin bu zor günlerimizde yanımızda olup, Kantinci esnafına destek sağlamasını bekliyoruz.” dedi.

“2020-2021 EĞİTİM YILINDA KİRA BEDELİ ALINMAMALIDIR”
Kiraların alınmaması ve hibe kredilerin sağlanması başta olmak üzere devletten destekler beklediklerini söyleyen Özen, “Bu anlamda; hizmet verdiğimiz okul kantinlerimizden 2020-2021 eğitim yılı süresince kira bedeli alınmaması; kantin çalışanlarımızın da Kısa Çalışma Ödeneklerinden yararlandırılması; kantinci esnafımıza hibe kredilerin verilmesi; 13 Mart’tan bu yana geriye dönük birikmiş vergi, yapılandırılmış olan vergi borçları ile sigorta, Bağ-Kur ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılması acil talep ve beklentimizdir. Sektör olarak devletimizden sesimizi duymasını ve gerekli desteklerin sağlanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi