İŞKUR Genel Müdürü İş Gücü Piyasasındaki Asıl Problemi Açıkladı

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Türkiye iş gücü piyasasındaki asıl problemin işverenin aradığı niteliklerde eleman bulamaması olduğunu ifade etti.

İŞKUR Genel Müdürü İş Gücü Piyasasındaki Asıl Problemi Açıkladı
İŞKUR Genel Müdürü İş Gücü Piyasasındaki Asıl Problemi Açıkladı admin
Bu içerik 620 kez okundu.

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, kurumun, 16 yıl öncesiyle kıyaslandığında işe yerleştirilen kişi sayısını 50 kat artırdığını belirterek, "Türkiye iş gücü piyasasındaki asıl problem zannedildiği gibi iş bulmak değil, işverenin aradığı niteliklerde eleman bulamaması." dedi.

Uzunkaya, "İŞKUR Kampüste" etkinliği kapsamında Malatya Turgut Özal Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Eğitimden İstihdama Geçişte İŞKUR" konulu konferansa katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyanın, gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli meselesinin istihdam olduğunu söyledi. Uzunkaya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan istihdam seferberliği kapsamında kentlere ziyaretlerde bulunduğunu, paydaşları, hedef kitleleri, işverenleri, iş arayanları ve üniversiteleri istihdam konusunda bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.


"İŞE YERLEŞTİRMESİNİ 50 KAT ARTIRAN BİR KURUMUZ"

İŞKUR'un hayatın her yerinde olduğunu belirten Uzunkaya, kurumu geç tanıyanların birtakım imkan ve fırsatlardan da geç istifade edeceğini dile getirdi.

Uzunkaya, şöyle devam etti:

"Yıl 2002, bir yılda 24 bin 482 kişinin istihdamına aracılık eden bir kurum. Aynı kurum, yeni bir kadro, sorumluluk, iş ve meslek danışmanlarının katılımı, etkin saha çalışmalarıyla, tüm paydaşlarıyla iş birliği içinde 2017'de istihdam seferberliği sürecinde 1 milyon 57 bin 249 kişinin işe girmesine aracılık etti. Zirvedesiniz, tarihinde ilk kez milyonu görüyorsunuz, zirveye çıkmak zordur ama kalmak daha zordur. Türkiye'nin daha büyük hedefleri vardı ve daha fazlasını milletçe başarmak zorundaydık. Yine sahadaydık, yine milletimizle birlikteydik. Yıl 2018, kurumumuz bu defa bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 18 istihdamı artırmak suretiyle 1 milyon 247 bin 188 kişinin istihdamına aracılık eden bir kurum. Yani 16 yıl öncesiyle mukayese ettiğinizde istihdamını, işe yerleştirmesini 50 kat artıran bir kurumuz."

"PROBLEM, ARANAN NİTELİKLERDE ELEMAN BULUNAMAMASI"

Uzunkaya, Türkiye iş gücü piyasasında asıl problemin zannedildiği gibi iş bulmak değil, işverenin aradığı niteliklerde eleman bulamaması olduğunu ifade etti. Ülkede 29 milyon çalışan olduğunu, bunların 4 milyonunun kamuda görev yaptığını belirten Uzunkaya, şunları kaydetti:

"Biz kalkınacaksak, büyüyeceksek, güçlü bir ülke olacaksak özel sektörün önünü açarak başarılı olmasını sağlamamız gerekiyor. İşverenlerimiz diyorlar ki 'evet diplomanıza saygı duyarız, önemseriz ama biz işi ne kadar bildiğinize bakarız.' Bunun oranı Türkiye'de yüzde 76'dır. İşte İŞKUR'un yaptığı, istihdamdaki başarı unsuru da budur. 24 bin 482 kişinin istihdamında İŞKUR kaç kişiye eğitim verdi dersiniz? Bin 409 kişiye. Türkiye'yi geçtik, Malatya'da 2018 yılında 10 bin 250 kişi bizim aktif eğitim programlarımıza katıldı. Yani Türkiye'de verilenin 5 katından fazlasını biz Malatya'da gerçekleştiriyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sünnet düğünleri 1 yıl erteleniyor
Sünnet düğünleri 1 yıl erteleniyor
Edirne'de canlı hayvan pazarı tedbirlerle açıldı
Edirne'de canlı hayvan pazarı tedbirlerle açıldı