Bağımsızlık Referandumları ve Avrupa Birliği'nin Geleceği - 5
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Bağımsızlık Referandumları ve Avrupa Birliği'nin Geleceği - 5

Bu içerik 1770 kez okundu.

Yazı dizisinin son bölümünde; İtalya, Polonya ve Romanya’da; yerel meclislerin yetkilerinin artırılması, özerklik ve tam bağımsızlık talepleri olan bölgeleri inceledim.

 

9- İtalya’nın; Güney Tirol, Lombardiya, Padanya, Piemonte, Sardenya, Sicilya ve Veneto bölgeleri

 

Parlamenter demokrasiyle yönetilen, 20 bölgeden müteşekkil, nüfusu 61 milyona yaklaşan İtalya’da; 1 milyondan fazla Romen, 1 milyon Afrikalı, yarım milyon Arnavut, 765.000 Asya kökenli, 285.000 Latin Amerikalı ve 233.000 Ukraynalı yaşıyor. Ülkedeki dini yapı; %98 gibi yüksek bir oranla Roman Katoliklerden oluşuyor.

 

*

 

1.Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya topraklarına katılan ve ekonomik açıdan Avrupa Birliği’nin en zengin bölgeleri arasında yer alan, özerk statüdeki Güney Tirol; İtalya’nın kamu borçlarının artması ve bu borçların kendilerine yansıtılması sebepleriyle İtalya’dan ayrılmak istiyor.

 

*

 

1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik statüsünü kazanan Lombardiya ile Veneto bölgeleri, 2017 yılında tam özerklik talebiyle referanduma gitti.

 

Başkenti Milano olan ve İtalya’nın kuzeybatısında yer alan Lombardiya Bölgesi; doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle ön plana çıkıyor. Nüfusu 10 milyona yaklaşan bölge, İtalya’ya daha az vergi ödemek istiyor. Başkenti Venedik olan ve İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Veneto Bölgesi’de, Lombardiya Bölgesi gibi; tarihi ve turistik yerleriyle ön plana çıkıyor, yılda 60 milyon turistin geldiği bölgenin nüfusu 5 milyona yakın.

 

Lombardiya ve Veneto bölgelerinin ekonomileri, İtalya’nın gayrisafi yurt içi hasılasının %30’unu oluşturuyor. İki bölgede; kendi ekonomik güçlerinin koruyabilmek ve vergilerin düşürülmesi amacıyla referanduma gitti. İtalya’nın kuzeyinde 1996 yılında kurulan Padanya Federal Cumhuriyeti, günümüzde de varlığını sürdürüyor. Padanya, bünyesindeki bankaları ve gelişmiş sanayisiyle, İtalya’dan ayrılmak isteyen bölgelerden biri.

 

*

 

Önümüzdeki dönemde Piemonte, Sardenya ve Sicilya bölgelerinin de referanduma gidebileceğinin konuşuluyor olmasını göz önünde bulundurarak; İtalya’nın yakın bir gelecekte Avrupa Birliği’nden ayrılabileceğini söyleyebiliriz.

 

10- Polonya’ya bağlı Katoviçe Bölgesi

 

Polonya, Parlamenter demokrasiyle yönetiliyor. Nüfusun büyük çoğunluğunu Lehlerin oluşturduğu Polonya’da; Alman, Belaruslu ve Ukraynalı azınlıklarda mevcut. Ülke nüfusunun yaklaşık olarak dörtte biri kiliseye muhalif olan ülkede; Roman Katolikler %95 gibi yüksek bir oranla ülkenin dini yapısını oluştururken, %5’lik bir oranda Rus Ortodoks ve Protestan unsurlar mevcut.

 

Polonya’nın 16 idari bölgesinden biri olan Katoviçe (Silezya) Bölgesi’nin halkı; Polonyalı olmadıklarını, ayrı bir ulus olduklarını iddia ediyor.

 

Silezya halkının, anayasal zeminde özerklik talebi var.

 

11- Romanya’ya Bağlı Sekelistan Bölgesi

 

İki kamaralı meclis sistemiyle yönetilen Romanya’da, nüfusun büyük çoğunluğunu Romenler ve ülkedeki en büyük azınlık olan Macarlar oluşturuyor. Ülkedeki dini yapı ise; Roman Katolik, Romen Ortodoks ve Protestanlardan oluşuyor.

 

Sekelce’nin konuşulduğu ve Başkenti Yaş şehri olan bölgede yaşayan Sekel halkının; kendilerine ait bayrağı ve ulusal marşı var.

 

Sekelistan Bölgesi’nde yaşayan Macarlar, Romanya’dan özerklik talep ediyor.

 

*

 

Önümüzdeki süreçte basında;

 

  • Rusya’nın Doğu Avrupa üzerinde artan etkisi,

 

  • Polonya’nın stratejik konumu üzerine analizleri,

 

  • NATO üyesi ülkelerdeki üslerin durumu,

 

  • Avrupa Birliği’nde muhtemel ekonomik krizi ve bu krizde tetikleyici unsurun Birleşik Krallık olabileceği;

 

  • Birliğe üye ülkelerde anayasa değişikliği referandumlarının gündeme gelebileceği,

 

  • Bavyera (Almanya), Katalonya (İspanya) ve İskoçya’da referandumların tekrarlanabileceği üzerine haberler görülebilir; günümüzdeki haberlerden bu yorumları yapabiliriz, 31.07.2018 tarihinde yayınlanan “Brexit, Değişen AB ve Türkiye” başlıklı yazımda ifade ettiğim üzere, Avrupa Birliği’ni zor günler bekliyor.

 

*

 

Önümüzdeki hafta yayınlanacak yazımda 2019 yılını ve düşünce kuruluşlarının hareketleri üzerinden 2019 yılının olası gelişmelerini ele alacağım.

Haftaya görüşmek dileğiyle…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangını kontrol altına alındı
Orman yangını kontrol altına alındı
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta