Solingen
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Solingen

Bu içerik 3060 kez okundu.

Solingen Katliamı; 29 Mayıs 1993 tarihinde, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Solingen şehrinde yaşayan Türk kökenli ailenin evi, Neo-Naziler tarafından kundaklandı. Türk kökenli aileden beş kişinin yanarak yaşamını yitirdiği katliam sebebiyle, Avrupa ülkelerinde her yıl anma törenleri düzenleniyor.

 

Almanya’da sayıları 3,5 milyona yaklaştığı halde halen resmi azınlık statüsü verilmeyen Türk toplumuna yönelik yapılan saldırılar yalnızca Solingen Katliamı ile sınırlı değil. Yapılan bir araştırmada; 2018 yılının 1 ocak ile 15 mart tarihleri arasında terör örgütü PKK/PYD tarafından Avrupa’da yaşayan Türklere ve Türklere ait binalara yönelik düzenlenen saldırılarda, bir önceki yılın aynı dönemine göre %589 oranında artış olduğu tespit edildi. Almanya’da, Türk nüfusa yönelik ırkçı saldırılarda da ciddi bir artış görülüyor. Basında görüldüğü üzere; Terör örgütü PKK/PYD’nin, Almanya başta olmak üzere Avrupa’da pek çok ülkedeki faaliyetleri ve Türk kökenli nüfusa yönelik saldırıları ne yazık ki günümüzde de devam ediyor.

 

Demokrasiye, hukuka ve insan haklarına yönelik bu saldırıların önlenebilmesi için alınabilecek tedbirler noktasında, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yetersiz kaldığı da görülmekte… Avrupa’daki pek çok ülke, PKK/PYD’yi halen bir terör örgütü olarak tanımadı. Almanya’da; terörist başı Öcalan’ın posterleri açılarak yapılan pek çok eylem hakkında soruşturma dahi açılmadı. Terör örgütlerinin faaliyetlerine devam ettiği Almanya’da, Nordrhein - Westfalen Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, geçtiğimiz günlerde “YPG'lilerin hayatının tehlikede olduğunu, uluslararası toplumun Suriye’de barış süreci başladığında aldığı toprakları boşaltması için Türkiye’ye baskı yapması gerektiğini” söyledi, ülkede geçmişte de pek çok devlet adamı bu açıklamaya benzer şekilde, terör örgütlerini “milletlerarası hukuka uygun bir oluşum” şeklinde lanse etmeye yönelik beyanlarda bulundu. Rezalet olarak nitelendirilebilecek, suç teşkil eden bu ve benzeri beyanlarda bulunan kişiler hakkında da hiçbir yasal işlem yapılmadı. Armin Laschet, suç teşkil eden konuşmasının devamında ayrıca; YPG’ye silah gönderdiklerini ifade etti ve YPG üyeleri için “cesur ve yetenekli insanlar” dedi. 

 

*

 

Türklere yönelik; terör örgütü PKK/PYD ve Neo-Naziler tarafından düzenlenen pek çok saldırının faillerinin halen bulunamamış olması, terör örgütlerinin faaliyetlerine devam etmeleri, teröristleri öven ve terör örgütlerini destekleyen kişiler hakkında hiçbir yasal işlem yapılmaması; ülkede hukuk düzeninin işlevselliği açısından duyulan endişeleri artırıyor, Almanya’nın adalet sistemini bir kez daha sorgulamamıza sebep oluyor.  

 

Haftaya görüşmek dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangını kontrol altına alındı
Orman yangını kontrol altına alındı
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta