Yaklaşan Avrupa Baharı ve Fransa
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Yaklaşan Avrupa Baharı ve Fransa

Bu içerik 2405 kez okundu.

Avrupa Birliği’nin dağılma süreci olarak nitelendirilen Brexit; yalnızca Birleşik Krallık’ın ekonomi politikası üzerinden değerlendirilmemelidir. AB’de 2019 - 2020 yıllarında beklenen ve bugünlerde işaretleri görülen ekonomik kriz, birliğe üye ülkelerde giderek artan demokrasi talepleri, tam bağımsızlık isteyen eyaletler ve bu amaç doğrultusunda çalışmalar yürüten siyasi partiler, özerk statüye kavuşmak için çaba harcayan bölgeler Avrupa Birliği’ni zor günlerin beklediğini gösteriyor. Almanya, Fransa, İskoçya, İspanya, İtalya ve Polonya başta olmak üzere, Avrupa Birliği üyesi pek çok ülkede başlayan değişimin, önümüzdeki süreçte ivme kazanması bekleniyor.

 

Fransa Ordusu Sokağa İniyor

 

Sarı Yelekliler Hareketi’nin Fransa’da 17 Kasım 2018 tarihinde başlattığı ve halen devam eden protesto gösterileri, Avrupa Birliği üyesi pek çok ülkeye yayıldı. The Economist’in 2018 kapağında yer alan Sarı Yelekliler (Gilets Jaunes), geçtiğimiz günlerde Fransa Hükümeti’ni 19. kez protesto etti. Hayat pahalılığının protesto edildiği ve Fransız polisinin orantısız güç kullandığı gösterilerin bitirilmesi amacıyla Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un emriyle bu kez Fransa ordusu da sokağa iniyor. Fransız polisinin, çocukları diz çöktürerek ters kelepçe yapmak suretiyle gözaltına aldığı gösterilerde, pek çok kişide polis şiddeti sebebiyle yaralandı.

 

Fransa’da Hukuk Devleti Askıya Alındı

 

Fransa’da ordunun sokağa inmesi ilk değil. Ülkede, demokratik hukuk devleti ilkelerine aykırı pek çok düzenleme geçtiğimiz yıllarda hayata geçirildi. Pek çok basın kuruluşunun “diktatörlük” olarak yorumladığı süreçte;

 

  • OHAL döneminde Fransa ordusu Paris sokaklarında makineli silahlarla nöbet tuttu,

 

  • 2016 yılında çıkarılan Başbakanlık Kararnamesi ile Yargıtay hükümete bağlandı.

 

Milletlerarası Hukuk İhlal Ediliyor

 

Sarı Yelekliler Hareketi’nin gösterilerinde;

 

  • Fransız polisi; orantısız güç kullandı, Fransız polisinin kadın ve çocuklara yönelik fiziksel şiddet içeren eylemlerini pek çok basın kuruluşu görüntüledi.

 

  • Fransız polisinin kadın ve çocuklara yönelik hukuka, insan haklarına aykırı filleri sebebiyle, Fransa; Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi’ni, İstanbul Sözleşmesi’ni ve Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi ihlal etti.

 

  • Reuters’ın haberinde görüldüğü üzere Fransa’da halen devam eden Sarı Yelekliler eylemlerinde 700’den fazla çocuk, yere diz çöktürülerek ters kelepçe yapılmak suretiyle gözaltına alındıBirleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin 37. maddesinde "Hiçbir çocuk, işkenceye, zalimce davranışlara ya da cezaya, yasadışı tutuklamaya tabi tutulamayacak ve keyfi biçimde özgürlüğünden yoksun bırakılamayacaktır" hükmü ihlal edildi. 

 

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi), kadınlara yönelik şiddetin her türünü yasaklamaktadır. Sözleşmenin 5. maddesinin 1. fıkrasındaki “Taraflar; kadına yönelik şiddet eylemlerinde bulunmaktan kaçınır; devlet adına faaliyet gösteren devlet yetkilileri, görevliler, kurumlar, kuruluşlar ve diğer aktörlerin bu yükümlülüğe uygun hareket etmelerini temin eder/ sağlar” hükmü de, ihlal edildi.

 

*

 

Haftaya görüşmek dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangını kontrol altına alındı
Orman yangını kontrol altına alındı
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta