Brexit ve İskoçya'da Anayasal Süreç
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Brexit ve İskoçya'da Anayasal Süreç

Bu içerik 3369 kez okundu.

Birleşik Krallık, geçtiğimiz hafta içerisinde;

 

  • Pasaportlarındaki European Union ibaresini kaldırdı,

 

  • Brexit’i 31 Ekim 2019 tarihine erteleme kararı aldı.

 

Birleşik Krallık; Avrupa Birliği’nin yıllardır gündeminde olan Brexit sürecini, Almanya'nın tepkisine rağmen sürdürüyor. Avrupa basınında Kraliçe 2. Elizabeth’in ve kraliyet ailesinin harcamaları ile gündeme gelen İngiltere’de, Başbakan Theresa May’in üçüncü kez parlamentoya sunduğu ve AB’nin geleceği açısından önem arz eden taslağa, Kuzey İrlanda’nın ve muhalefet partilerinin yoğun itirazları da sürüyor.

 

Brexit Kabul Edilirse, İskoçya Tam Bağımsız Olabilir

 

Deutsch Welle’nin haberinde, İskoçya Bölgesel Hükümeti’nin yol haritasına yer verildi. İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Alex Salmond “Bizim bakış açımız, bağımsız bir İskoçya'nın uluslar ailesinde eşit bir üye olarak kendi yerini kazanması doğrultusunda” şeklinde konuştu. Salmond ayrıca, hayat pahalılığına vurgu yaparak, asgari ücreti yükselteceklerini söyledi.

 

Demokrasi Talepleri Artıyor

 

Anayasal monarşi ile yönetilen Birleşik Krallık’ın, bünyesindeki dört ülkeden biri olan İskoçya’nın tam bağımsızlık sürecinin, Brexit’le beraber yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Şimdiden, İskoçya’nın ayrılması durumunda Birleşik Krallık’ın bayrak değişikliğine gidip gitmeyeceği konusu tartışılıyor. Union Jack şeklinde ifade edilen ve İskoçya’nın bayrağındaki mavi rengi de içerisinde barındıran Birleşik Krallık bayrağının değişip değişmeyeceği merak konusu.

 

Kraliçe’ye Ayrılan Bütçe Yıllık 82,2 Milyon Sterlin

 

2017 yılında Birleşik Krallık bütçesinden Kraliçe 2. Elizabeth’e ayrılan pay %8 oranında artırılarak yıllık 82,2 milyon Sterline yükseltildi. 2. Elizabeth’e ayrılan bütçenin yanı sıra Birleşik Krallık’ta halkın tepki gösterdiği bir başka konuda, kraliyet ailesinin düğünleri için harcanan astronomik rakamlar. 2018 yılında yapılan bir düğün için yaklaşık 43 milyon Dolar harcandı.

*

Birleşik Krallık’ın AB'den ayrılması durumunda, AB ekonomisi 3 trilyon Dolara yakın küçülecek. Pek çok uzmanın ortak öngörüsüne göre önümüzdeki süreçte ekonomik krize girmesi beklenen AB’nin; İngiltere’nin ayrılması durumunda yaşayabileceği sıkıntılar yalnızca ekonomik göstergelerden ibaret değil. İngiltere’de de Brexit kadar önemli bir konu olan İskoçya’nın tam bağımsızlık süreci yeniden gündeme gelmek üzere.

 

Yakın gelecekte;

  • Almanya Federal Cumhuriyeti bünyesindeki Bavyera Eyaleti’nin,

 

  • Belçika’ya bağlı Flaman Federe Bölgesi ve Özerk Valon Bölgesi’nin,

 

  • İspanya’ya bağlı Bask ve Katalonya bölgelerinin,

 

  • İtalya’nın Güney Tirol, Lombardiya, Padanya, Piemonte, Sardenya, Sicilya ve Veneto bölgelerininde benzer taleplerde bulunabileceği öngörülüyor…

 

Haftaya görüşmek dileğiyle…

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangını kontrol altına alındı
Orman yangını kontrol altına alındı
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta