Maria
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Maria

Bu içerik 2515 kez okundu.

Deutsch Welle’nin 2018 yılındaki haberi pek çok görgü tanığına göre aslında buzdağının görünen kısmı gibi.

 

2018 yılındaki haberde; ABD’nin Pensilvanya Eyaleti’ndeki kiliselerde görev yapan rahiplerin, erkek çocuklarına cinsel istismarda bulunduğu ve söz konusu cinsel istismar vakalarının yaklaşık olarak 70 yıldır yaşandığı anlatılıyordu. Pensilvanya Başsavcısı, hazırlanan iddianame ile ilgili yaptığı açıklamada; eyalette çocukları istismar eden 300’den fazla rahibin tespit edildiğini, eyaletteki 8 piskoposluktan 6’sında erkek çocuklarına yönelik cinsel istismar vakaları olduğunu ve Katolik Kilisesi’nin olayları örtbas ettiğini ifade etmişti.

 

Vatikan'da da durum farklı değil. Cinsel istismarla suçlanan binlerce papazın yanı sıra, Vatikan'da Papa'dan sonra en yetkili konumdaki dört kişiden biri olan ve geleceğin Papa'sı olarak gösterilen kişininde adı, cinsel istismar vakalarıyla anılıyor. 

 

Maria 2.0 Eylemleri

 

Almanya’nın Münster kentinde yaşayan Katolik kadınların başlattığı; kilisenin cinsel taciz vakalarını örtbas etmesinin ve kiliselerdeki erkek egemen yapının protesto edildiği gösteriler ülke geneline yayıldı. Münster'deki eylemin ardından yapılan açıklamada, eylemler süresince kadınların kiliseye girmeyecekleri ifade edildi ve Katolik Kilisesi’nde kadınların tüm görevleri yapabilmesi talebinde bulunuldu.

 

Kilise Geçmişte Nasıldı?

 

Kilisenin durumu geçmişte de farklı değildi. Aziz Paul’un; kadınların kutsal kabul edilen nesnelere yaklaşmasını ve kutsal metinlere ellerini sürmelerini yasaklaması sebebiyle kadınlar yüzlerce yıl boyunca İncil’i okuyamadı. 16. yüzyılda İngiltere Kralı 8. Henry’nin, kızına saraydaki kişilerin önünde İncil okutturmasıyla Avrupa'da, kadınlarında kutsal metinlere dokunabilecekleri ve okuyabilecekleri fikri ilk kez yaygınlaşmaya başladı.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangını kontrol altına alındı
Orman yangını kontrol altına alındı
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta