Brexit, 31 Ekim’de Sona Doğru
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Brexit, 31 Ekim’de Sona Doğru

Bu içerik 6002 kez okundu.

İngiltere, 2016 yılında yapılan referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı aldı. Theresa May’in görevini bırakmasının ardından, Muhafazakar Parti üyeleri arasında yapılan seçimde Boris Johnson rakibi Jeremy Hunt’ı açık ara farkla mağlup etti. Geçmişte Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Boris Johnson’ın başbakan olmasıyla, zaten ülke gündeminde olan Brexit süreci, ivme kazandı.

Johnson; Theresa May’in, Brexit’le ilgili görüşlerinin ülkeyi koloni statüsünde tutacağını, İngiltere’yi 31 Ekim 2019 tarihinde AB’den çıkaracağını ifade etti. Muhafazakar Parti’nin Brexit’i savunan lideri, başbakan olmasının hemen ardından yaptığı açıklamalarla süreçle ilgili değişikliğe gidilmeyeceğininde sinyalini verdi.

 

Anlaşma Yapılacak mı?

 

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını düzenleyen Brexit, AB ile anlaşma olmadan, günümüzdeki haliyle devam ederse; Avrupa Birliği vatandaşlarının İngiltere’de yaşamasına ve çalışmasına imkan veren serbest dolaşım hakkı bitecek.

Britanya Endüstri Konfederasyonu’nun açıklamasına göre; İngiltere AB’den anlaşma yapmadan ayrılırsa, bu durumun İskoçya’ya faturası yıllık 14 milyar Sterlin olacak. Avrupa Birliği Komisyonu sözcüsü Natasha Bertaud, anlaşma yapılmadan ayrılık olması ihtimalinde bu durumun hem vatandaşlar hem de iş insanları için olumsuz sonuç doğuracağını, ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

 

İrlanda ve İskoçya’nın Durumu 

 

Başbakan Boris Johnson’ın backstop olarak ifade edilen tedbir maddesinin yerine, İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasında fiziki sınırın olmadığı yeni bir madde konulması teklifi Avrupa Birliği tarafından reddedildi. İskoç Ulusal Partisi Lideri Alex Salmond’un Brexit’in hemen ardından İskoçya’da referandumun gündeme gelebileceğini ifade etmesinin ardından basında; İskoçya’nın ayrılması durumunda Birleşik Krallık’ın bayrak değişikliğine gidip gitmeyeceği konusu tartışılıyor. İskoçya’nın bayrağındaki mavi rengi de içerisinde barındıran ve Union Jack şeklinde ifade edilen Birleşik Krallık bayrağının değişip değişmeyeceği şimdiden merak konusu. 

Salmond ayrıca, İngiltere’deki hayat pahalılığına vurgu yaparak asgari ücreti yükseltme vaadinde bulunmuştu.

 

Almanya’da Ekonomik Kriz Bekleniyor

 

İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda 2,9 trilyon Dolar küçülerek Almanya’nın sırtında ilerleyecek birlik ekonomisine bir kötü haberde Almanya’dan geldi. Alman Özgür Demokrat Partisi lideri Christian Wolfgang Lindner, Almanya’nın ekonomik krizin eşiğinde olduğunu söyledi. Deutsche Bank, Almanya ekonomisinin bu yıl %0,7 büyüyeceğine dair öngörüsünü %0,3’e çekti ve ellerindeki verilerin ekonomik durgunluğa işaret ettiğini ifade etti. Almanya Merkez Bankası Bundesbank’ta geçtiğimiz günlerde Alman ekonomisinin resesyonun kıyısında olduğu ifade etti.

*

Ekonomik açıdan AB’nin tamamını etkileyeceği açık şekilde görülen Brexit; Birleşik Krallık bünyesindeki 4 ülkenin gelecekteki ekonomik ve siyasi konumu açısından ne kadar önemliyse, yakın gelecekte Almanya Federal Cumhuriyeti’ne bağlı şekilde hareket edeceği öngörülen AB bünyesindeki diğer ülkeler içinde, ciddi önem arz ediyor.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangını kontrol altına alındı
Orman yangını kontrol altına alındı
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta