Nükleer Enerji Gereklidir
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Nükleer Enerji Gereklidir

Bu içerik 2668 kez okundu.

Türkiye'nin “enerji üretimini artırma ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması” programı kapsamında özellikle son yıllarda yaptığı yatırımları göz dolduruyor. Dünyada enerji yatırımları 2016 yılında %12 gerilerken, Türkiye ise aynı yıl içerisinde enerji yatırımlarını %35 artırdı; 2003 yılında 107 adet olan baraj sayısını, 2017 yılı itibariyle 727’ye yükselten Türkiye’nin önümüzdeki 5 yılda hedefi ise, 727 olan baraj sayısını 1454’e yükselterek mevcut sayıyı ikiye katlamak.

 

*

 

Enerjiye yapılan yatırımlar ve baraj sayısındaki artışa rağmen, 2018 yılı itibariyle Türkiye’nin elektrik üretimi yetersiz kalıyor.

 

Türkiye’nin 2007-2017 yılları arasındaki enerji ithalatı maliyeti 44 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Ülkemizin enerji ithali 2018 yılı itibariyle devam ederken bir yandan da enerji ihtiyacımız artmakta. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'nin 2016'da 27 milyar 169 milyon 80 bin doları bulan enerji ithalatı, geçen yıl yaklaşık yüzde 37 artarak 37 milyar 194 milyon 822 bin dolara çıktı.

 

*

 

Kalkınma Bakanlığı’nın “enerji de dışa bağımlılığı azaltma” projesi kapsamında hazırladığı önümüzdeki 2 yılı kapsayan program da; ulaştırma, sanayi ve konut sektörlerinde enerjinin daha verimli kullanılmasına yönelik çalışmaların başlatılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimindeki payının artırılması maddeleri bu projeye ciddi anlamda katkı sağlayacak gibi görünüyor ancak yine de enerji üretiminde “kendi kendine yetebilen” bir ülke olmamız için nükleer enerjiye ihtiyacımız var.

 

*

 

Yabancı ülkelerdeki nükleer santral sayılarına kısaca göz atalım:

 

ABD’de nükleer reaktör sayısı 104,

Almanya’da nükleer reaktör sayısı 17,

Belçika’da nükleer reaktör sayısı 7,

Bulgaristan’da nükleer reaktör sayısı 2,

Çek Cumhuriyeti’nde nükleer reaktör sayısı 6,

Çin’de nükleer reaktör sayısı 11,

Finlandiya’da nükleer reaktör sayısı 4,

Fransa’da nükleer reaktör sayısı 59,

Hollanda’da nükleer reaktör sayısı 1,

İngiltere’de nükleer reaktör sayısı 19,

İsveç’te nükleer reaktör sayısı 10,

İsviçre’de nükleer reaktör sayısı 5,

Japonya’da nükleer reaktör sayısı 55,

Kanada’da nükleer reaktör sayısı 18,

Rusya’da nükleer reaktör sayısı 31.

 

*

 

Türkiye nükleer enerji çalışmalarında geç kalmış olsa da, son yıllarda bu alanda yaptığı atılım umut verici, enerji de dışa bağımlılığı bitirerek %100 yerli üretime geçmek, ekonomik bağımsızlığında göstergesi olacaktır.

 

*

 

Türkiye’de 2 nükleer reaktörün yapımına başlandı, 3. reaktörün yapımına başlanması da bugünler de gündemde.

 

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali 22 milyar dolara, Sinop Nükleer Enerji Santrali 20 milyar dolara yapılıyor.

 

*

 

Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri faaliyete geçtiğinde, Türkiye doğalgaz ithaline ödediği yıllık 7,2 milyar dolar tutarındaki meblağı artık ödemeyecek.

 

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali 2023 yılında faaliyete geçtiğinde ise, İstanbul’un enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilecek(Türkiye’nin enerji ihtiyacının %10’u karşılanmış olacak) fakat ülkemizin enerji ihtiyacı da artmaya devam ediyor. Türkiye’nin 2003 yılında 103 milyar KWH olan enerji ihtiyacının, 2023 yılında 500 milyar KWH’ye çıkması öngörülüyor.

 

Ülkemizin nükleer enerji alanındaki atılımı çok güzel bir gelişme ancak daha fazla nükleer enerji santraline ihtiyacımız var. Rüzgar ve güneş enerjisi ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlasa da, “enerji de %100 yerli üretim” hedefinin gerçekleştirilmesi için yeterli değildir.

 

*

 

Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar’ın, Türkiye’de nükleer enerji santralleri yapılmasına destek vermesi, Ankara ve Bursa’da yapımına başlanan uzay üsleri ile gündeme gelen uzay çalışmalarında kullanılacak enerji ihtiyacına dikkat çekmesi, konunun önemini bizlere bir kez daha gösterdi.

 

Yazımda kısaca değindim ancak Bursa ve Ankara’da yapımına başlanan uzay üslerini (bana göre cumhuriyet tarihimizin en güzel projelerinden biri) bir başka köşe yazısında detaylı şekilde anlatmayı düşünüyorum.

 

Uzay üslerimiz yapılıyor. Türkiye'nin, gelecekte enerji ihraç eden bir ülke olması hayali artık uzak değil.

 

Haftaya görüşmek dileğiyle…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Göktan Aksu     2018-07-10 Gerçekten güzel bir noktaya değinmişsiniz. Tebrik ederim. Kısa ve öz, altına imzamı atarım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İhtiyaç sahibi aileler mahallelerinde ziyaret ediliyor
İhtiyaç sahibi aileler mahallelerinde ziyaret ediliyor
Belediye Başkanı Gürkan'ın yargılanmasına başlandı
Belediye Başkanı Gürkan'ın yargılanmasına başlandı