Westminster
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Westminster

Bu içerik 1421 kez okundu.

2013 yılında The Guardian’ın haberi ve dönemin başbakanı David Cameron’un açıklamaları sebebiyle İngiltere basınında tartışmaya açılan “Birleşik Krallık’ta basın özgürlüğü” konusu, geçtiğimiz günlerde Başbakan Boris Johnson’ın muhalif medyaya yönelik tutumu sebebiyle tekrardan ülke gündeminde ilk sıraya yükseldi.

 

Ülkede, basın özgürlüğüne yönelik yapılan müdahaleler; The Guardian’ın, hükümetin çeşitli basın kuruluşlarına gönderdiği talimatı haber yapması ile gündeme geldi. Haberde, hükümetin; BBC, ITN ve SKY News’e “ulusal güvenliği tehdit edecek bilgilerin yayınlanmaması” talimatını göndermesi ele alındı. D Bildirimi (D Notice) olarak adlandırılan talimat, İngiltere basınında, basın özgürlüğüne darbe olarak yorumlandı.

 

David Cameron: Basının Denetlenmesi İçin Bir Üst Kurul Şart

 

2013 yılında dönemin başbakanı David Cameron, geçmişte konuyla ilgili tam ters yönde beyanları olmasına rağmen, basının daha sıkı şekilde denetlenmesi (hükümetin basın üzerindeki kontrolünün artırılması) amacıyla bir üst kurulun oluşturulması gerektiğini söylemişti. Aynı yıl içerisinde News of the World Gazetesi hükümet tarafından kapatıldı ve Kraliçe 2. Elizabeth, Basın Reformu Yasası’nı onayladı.

 

Boris Johnson’ın Muhalif Medyaya Yönelik Tutumu Tepki Çekiyor

 

The Independent ve The Guardian’ın 3 Şubat 2020 tarihinde köşelerine taşıdıkları haber aslında konunun özeti gibi.

Söz konusu haberlerde, Johnson’ın yardımcılarından birinin, bazı basın kuruluşlarını toplantılarına almaması ile başlayan sürecin, bizzat Başbakan Johnson tarafından aynı davranışın yapılması ile devam ettiği bilgisi yer aldı. “Boris’in basına karşı Trump’ın taktiğini kullandığı” eleştirisinin de yer aldığı haberde; Başbakan Boris Johnson’ın, Brexit konusunda kendisi ile aynı görüşte olmadıkları için, bazı gazetecileri (gazeteleri) basın açıklaması yaptığı salona almaması sebebiyle duyulan endişe dile getirildi.

 

*

 

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TBMM Başkanı Şentop İdam cezası düşünülebilir
TBMM Başkanı Şentop İdam cezası düşünülebilir
HAYATIN TÜM RENKLERİ İÇİN YEŞİLİ ÖNEMSİYORUZ
HAYATIN TÜM RENKLERİ İÇİN YEŞİLİ ÖNEMSİYORUZ