Ankara ve Bursa'ya Uzay Üssü Kuruluyor
Satuk Buğrahan MİRZABEY

Ankara ve Bursa'ya Uzay Üssü Kuruluyor

Bu içerik 3125 kez okundu.

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET) 21 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da açıldı. USET; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Millî Savunma Bakanlığı tarafından “yerli imkanlarla uzay aracı üretimi” için kuruldu. Uzay araçlarının montaj ve entegrasyonu amacıyla kurulan bu merkez, dünyada yalnızca birkaç ülkede bulunuyor.

 

*

 

USET; “Türkiye’nin uzaya ilk adımı” olarak değerlendiriliyor. Türkiye; uydu fırlatma teknolojisinde dışa bağımlılığın tamamen bitirilmesi için yerli “Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi BURAK Projesi” ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi ortaklığında geliştirilen haberleşme amaçlı deneysel küp uydusunun uzaya fırlatılması çalışmalarını 2018 yılında başlattı. USET, TÜRKSAT-6A uydusunu üretip 2019’da uzaya fırlatmayı hedefliyor. 

 

ROKETSAN ise 2017 yılında, Uydu Fırlatma Aracı(UFA) projesini duyurdu.

 

Türkiye, projeler tamamlandığında, dünyada kendi uydusunu fırlatma teknolojisine sahip 10 ülke arasına girecek ve yine Türksat-6A uzaya fırlatıldığında, dünyada kendi haberleşme uydusunu yapabilen 10 ülke arasına girmiş olacağız.

 

*

 

2013 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Roketsan arasında imzalanan sözleşmede ise; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI)’nin uzay araçlarının yapımı ve montajı görevini üstlendiği, Roketsan’ın ise uyduların fırlatılmasından sorumlu olduğu, bu sözleşme kapsamındaki uyduların Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımında olacağı ifade edildi.

 

Türkiye 2012 yılında askeri istihbarat uydusu GÖKTÜRK-2’yi uzaya fırlattı. 2007 yılında 140 milyon TL bütçe ayrılarak yapımına başlanan GÖKTÜRK-2; Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK ve TUSAŞ ortaklığı ile üretildi ve ülkemizde özgün olarak geliştirilen ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu olma özelliğini taşıyor.

 

GÖKTÜRK-1’e gelince; “sivil faaliyetler ve askeri istihbarat ihtiyacının karşılanması” amacıyla, 250 milyon EURO bütçe ayrılarak yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hedef istihbaratı ihtiyacının karşılanması amacıyla üretilen uydu, 5 Aralık 2016’da uzaya fırlatıldı.

 

RASAT Araştırma Uydusu; uzaktan algılama uydusu olma özelliğinin yanı sıra, tasarımı ve üretimi Türkiye'de gerçekleştirilen ilk yer gözlem uydusu olma özelliğine sahip. Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen RASAT; hiçbir dış destek alınmadan TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlandı.

 

*

 

Gelelim uzay üslerimize ... Gökmenler nerede yetiştirilecek?

 

 

Bursa’da Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi, TÜBİTAK desteğiyle kuruluyor, 120 milyon TL bütçe ayrılan üste, geleceğin pilot ve astronotlarının yetiştirilmesi planlanıyor. Proje tamamlandığında, havacılık ve uzay merkezleri arasında Avrupa’nın en iyi üssü olacak. Dünya sıralamasında ise ilk beşte yer alacak.

 

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB), 6 milyar Dolar gibi dev bir bütçe ile kuruluyor. Ankara’daki uzay üssü, cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri olması ve bünyesinde; hava taşıtları, uzay araçları üretimi ve tasarımı, motor ve parçaları üretimi, insansız hava aracı sistemleri, robot teknolojisi, telekomünikasyon sistemleri, uydu, türbin, mikro ve nano teknolojiler, havaalanı ekipmanları ve yer hizmetlerine yönelik taşıt araçları imalatı faaliyetlerinin yapılmasının hedeflenmesi yönüyle önem arz ediyor.

 

Ankara’daki uzay üssü, 6 milyar Dolarlık bütçesi ile, Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük 2. yatırımı olma özelliğini taşıyor.

 

*

 

Türkiye’nin uzay sanayisinde önümüzdeki 15 yıllık hedefleri:

 

  • Bu yıl içerisinde tamamen yerli imkanlarla yapılması planlanan TÜRKSAT-7A uydusu projesi ayrıca elektronik destek amaçlı dört uydu projesi,         

 

  • Önümüzdeki yıl Aselsan, TÜBİTAK, Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve TUSAŞ’ın Göktürk 3 Uydusu Projesi,

 

  • 2021 yılında Elektro-Optik Yenileme-1 Uydusu Projesi,

 

  • 2023 yılında Milli Askeri Haberleşme Uydusu Projesi,

 

  • 2025 yılında Sentetik Açıklık Radar Yenileme Uydusu Projesi ve İhbar İkaz Uydusu Projesi,

 

  • 2026 yılında 2. Milli Askeri Haberleşme Uydusu Projesi ve 6-8 adet Bölgesel Konumlama – Zamanlama Sistemi Uyduları Projesi,

 

  • 2027 yılında Elektro Optik Yenileme Uydusu Projesi,

 

  • 2030 yılında 3. Milli Askeri Haberleşme Uydusu Projesi,

 

  • 2032 yılında 2. SAR Yenileme Uydusu Projesi,

 

  • 2033 yılında 3. Elektro Optik Yenileme Uydusu Projesi

 

*

 

Ülkemizde ar-ge çalışmalarına yapılan yatırımlar katlanarak artıyor. Türkiye’nin aktif uydu sayısı günden güne artıyor, uzaydaki filomuz güçleniyor. 

 

Türkiye’nin hedefleri arasında; insansız jet üretimi, yerli savaş uçağı TF-X üretimi,uzay araçları üretimi ve uzaya astronot gönderme var.

 

İnsansız jet ve yerli savaş uçağı TF-X için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor, yerli savaş uçağımızın 5 yıl içerisinde üretilmesi planlanıyor. 

 

TF-X ile; Türkiye’nin özellikle son 12 yıl içerisindeki çalışmalarıyla %65’e çıkardığı savunma sanayisinde ki yerli üretim oranının, “%100 yerli üretim” hedefi doğrultusunda yükseltilmesi, kendi savaş uçağını üreten dünyada ki az sayıda ülke arasında Türkiye’nin de olması ve Türk Hava Kuvvetleri’nin dünya sıralamasında zirvelere taşınması hedefleniyor.

 

*

 

Bilim ve teknolojinin gelişmesi için yapılan yatırımlar arttıkça, eminim ki çok daha güzel gelişmeler olacaktır. 

 

Türkiye ar-ge çalışmalarına bugüne kadarki en büyük yatırımlarını yaptı; savunma sanayisinde, yerli üretim teknolojilerin geliştirilmesinde, uzay çalışmaları ve uydu üretimi noktasında son 12 yıl içerisinde inanılmaz mesafeler katetti. Ar-ge çalışmalarına yapılan büyük yatırımlar, Türkiye’nin bugünkünden daha güçlü yarınlarının teminatı olacaktır.

 

ABD’nin NASA bünyesinde görev yapan astronotları ile Rusya’nın kozmonotlarının, uzaydaki “yürüyüş” yarışlarına, yakın gelecekte Türkiye’nin gökmenlerinin de katılması dileğiyle…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangını kontrol altına alındı
Orman yangını kontrol altına alındı
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta
Faiz silme kampanyası için son 1 hafta