DAL MÖKKEM OLANDA.
Bahaddin Özbuğutu

DAL MÖKKEM OLANDA.

Bu içerik 8725 kez okundu.

SKBYjP

Rahmetli babam vefat etmeden önceki son dönemlerin de  Ermenilerle Azerbaycan'ın savaşı sürüyordu. Babamın en huzursuz yıllarıydı, doğduğu topraklarda Ermeniler resmen katliam işliyordu. Babamın yüzü gülmüyor, içten içe çok kederleniyordu.Atalarının mezarları Azerbaycan’ daydı.

Ebulfez Elçibey o günlerin Başkanı olarak Türkiye’den 250 milyon dolar borç talep ederken, eğer yok ise  Karabağ’dan halkı taşımak  için 5 adet helikopter istemişti. Ne yazık ki bu isteklere cevap veremeyecek kadar imkansızlıklar içindeydik.
Babamın kederli hali içimi yakıyordu. Evimizde eğlence programları izlenmezdi, sesli gülemezdik. Şayet gülmek zorunda kalırsak sadece tebessüm edebilirdik. 
Babamın dedelerinin kahramanca muhafaza ettiği topraklar kaybedilmek üzereydi. 

Ülkemizde koalisyon  iktidarının hamaset içeren uyarıları anlaşılır gibi değildi. Bölgede barış şart, acele ateşkes sağlanmalı tarzında diplomatik çalışmalar yapılıyor, basın açıklamaları ile kamuoyu oluşturuluyordu. Savaş durdurulduğunda Karabağ’ın işgali gerçekleşmişti.
Rahmetli babamın üzüntüsü tarif edilemeyecek kadar fazlaydı. Sürekli şehitlere Kuran okuyor, yaralılara, evini barkını terk edenlere dua ediyordu.

4eaUbM

Babama bir soru sormuştum. ‘’Azerbaycan nüfusu Ermenilerden 3 katı daha fazla neden galip gelemedi?”
Cevap çok çabuk gelmişti Azerbaycan Türkü olarak öz lehçesiyle cevap vermişti. ‘’Ay balam onların dalı mökkem, hamımız öz başimiza naçar kalmışız." (Ey evlâd adamlarin arkası sağlam hepimiz tek başımıza çaresiz kalmışız.)

Bugün içinde bulunduğumuz koşullarda ATA ları Azerbaycan   Türk’ü olan şahsım olarak kahraman milletimize dua ediyorum sizler ki her türlü algıya kanmadan, iftiralara inanmadan, hainlerin darbe girişimlerine papuç bırakmadan, 2002’den bu yana ülkemizi her alanda güçlü kılma, ülküsüyle gece gündüz demeden  çalışan Cumhurun başına ve Dava arkadaşlarına güvendiniz.

Azerbaycan'ın işgalci Ermeni ordusuna karşı verdiği savaşta Başkanımız ile tüm dünyaya “Biz iki devlet bir milletiz, öz kardeşlerimizin arkasında en kuvvetli şekli ile Türkiye olarak tek bedeniz.” mesajını verdirtiniz.

Babam gibi rahmete eren canlarımız ve şehitlerimizin  ruhlarını Rabbimin cennet mekânında şad ettiniz. Rabbim de sizleri korusun, gönlünüzü şad etsin. 
Birliğimiz daim olsun. 

Güçlü devletimizin, güçlü milletimizin korkusunu hissedenlerin akıbetleri layık oldukları neticeyle son bulsun inşallah.

Bahaddin Özbuğutu

YXXJga

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi