MATEMATİK…
Bahaddin Özbuğutu

MATEMATİK…

Bu içerik 2110 kez okundu.

Doğanın içindeki ip uçlarını bulmanın da bir nevi matematik olduğu gerçeğini çoğu kişiler iyi bilmektedir. Sayılar, uzay, yapılar, kavramlar, sonlu hesaplamalar, ünlü teoristler, hipotezler… hepsinde matematik içeren fiiller bulunmaktadır.

Kimi insan kendini hesap uzmanı, kimi insan ekonomist, kimi çok bilgili mühendis, kimi ise elde ettiği bütün maddi kazanımları her geçen gün artırarak matematik ile ekonomide daha çok büyüme gerçeğine sahip olduğunun gururunu yaşamaktadır.

Dünyanın en zengin 500 insanının servetine 1.8 trilyon dolar kattığı gerçeği ile bakarsak; bu ve bunlara yakın zenginlikte olan insanların, kendilerini bir deha olarak görmeleri gafletini iyi okumak lazım.

İnsan hayatının normal koşullarda yetmişli yaşlarda duraksadığını, seksenli yaşlardan sonra tökezlediğini ve emaneti sahibine teslim edeceği günleri her an beklediğini düşündüğümüzde; bu kadar büyük paraları ile imkan ve fırsatların ellerinde sınırsız denilecek kadar fazla olan bazı insanların matematik kavramının özünü anlayamadıklarını gözlemliyoruz..

Sokağımızda, mahallemizde, ilçemizde, ilimizde, Türkiye’mizde, Dünyamızda üst düzeyde ekonomik varlığı olanların hırsla sarıldıkları değerlerin anlaşılmaz ölçekteki boyutu ise Dünyanın yaşanabilir olması noktasındaki gelişimine dinamit koymakla eş değerdedir.

Aklı selim düşünen insanların matematik kavramında madde; kendisine, çocuklarına ve hatta torunlarına yaşam için yetecek kadar olmalıdır. 

Dünyanın huzurla yaşaması için kollektif akılla Dünyanın en güvenilir bankasını bireyler kendi içerisinde, devletler kurumsal ölçekte, liderler ise DÜNYA ölçeğinde kurmalıdır. Adı ise EBEDİYET BANKASI olmalıdır.

Bu bankanın gelirleri barınma, giyinme, ısınma, yeme, içme, eğitim, sağlık, toplumsal kalkınma, çevre,  doğa, doğadaki canlıların ihtiyaçları için Dünyanın her bir köşesindeki insanların yaşam zorluklarının kaldırılması için kullanılmalıdır.

İşte hesabını bu minvalde tasarrufa yönlendirenler için kaçınılmaz gerçek karşısında çıkacaktır, “kişiye mezarında amelinden başka arkadaşı kalmayacaktır” gerçeğini EBEDİYETTE yaşayacaktır.

Belki de böyle bir bankanın kurulması evrensel değerlere sadakatle bağlı Dünya liderlerinin güçlü devletlerin başında olmasıyla gerçekleşecektir.

Matematik konusunda gerçek anlamda akıllı olan insanlar kendilerine, çocuklarına, torunlarına bile yetecek meşru kazanımlarından artan tasarruflarını Ebediyet Bankasına yatırırlar. 

Hele ki meşru olmayan yollardan kazandıklarını çocuklarına, torunlarına bırakarak ebediyete gidenler matematikte en başarısız olanlardır. Ebedi hayatta hazin sona kendilerini hazırlarlar. Başkaları uğruna biriktirdikleri ile cehennemlerini şeytanın emriyle kendi iradeleriyle hazırlarlar. Bu duruma düşenler çok ama çok zavallıdırlar. Farkına varmak istemez, fark ettirmek isteyenleri de hiç sevmezler. Yaşamı için kazanımlarının yeterli olduğunu düşünüp, insanlık için yararlı işler yapma zahmetine katlananları hiç anlamazlar. Bu zahmetler boşuna çekilmez anlayışına sahip oldukları için, zahmeti Rahmet olarak görenlere inanmazlar. Hatta ellerindeki güç ve imkanlar doğrultusunda çalışmalarına engel olmak için her şeyi yaparlar.

Matematikte hesabın özünü çok iyi bilen,  Devletinin maaşıyla onurlu görev yapan idareciyi, eğitim gönüllülerini, Kahraman Mehmetçiklerini, fedakâr polislerini, sağlık gönüllülerini, gözü tok olan idealist siyasetçilerini yıpratmak için çok gayret ederler. Onların matematik ilmi evrensel değerlerin ateşinden uzak duracak mesafeyi ölçer, kevser ırmaklarının aktığı tarafa meyil eder. 

Yüce Rabbimiz Ebediyet Bankasını kurma noktasında hayalleri olan, Milletine mihmandarlık yapan Liderini ,  yol arkadaşlarını içerideki hainlerden, dışarıdaki zalimlerden korusun.  Sayılarını artırsın, insanlığı Yaradanın var ediş sebebine göre yaşatacak gayretlerinde muvaffak eylesin inşallah.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi
Trakya'da ilklerin belediyesi Ergene Belediyesi